CO TO JEST PADEL?

Padel to nie tylko forma rozrywki, to styl życia i dzielenia go z przyjaciółmi!

Wprowadzenie

PADEL: MIX TENISA I SQUASHA

Standardowy kort ma wymiary 10×20 m i przeznaczony jest do gry dla 2 par. Można grać także we 2 osoby na korcie treningowym o wymiarach 6 m x 20 m. Tak jak w przypadku tenisa, siatka oddziela pola przeciwników, jednak gra odbywa się wewnątrz zamkniętego kortu, podobnie, jak w squashu. Nawierzchnia pokryta jest sztuczną trawą i otoczona ogrodzeniem z siatki. Dodatkowo tylne ściany i cześć bocznych zabudowane są szklanymi panelami, które biorą udział w grze (piłka może się od nich odbijać). Tylne panele mają wysokość 3 m, boczne na dwóch pierwszych metrach długości mają wysokość 3 m, a na następnych dwóch – 2 m.

RAKIETA

Składa się z „główki” i „rączki”.

Rączka – max. długość 20 cm, max. szerokość 50 mm; max. grubość 50 mm.

Główka – zróżnicowana długość, suma długości rączki i główki nie może przekroczyć 45,5 cm. Dopuszczalna jest tolerancja przy pomiarze 2,5%.

Powierzchnia rakietki, którą się odbija jest perforowana (nieskończona ilość otworów o cylindrycznym kształcie, wielkości 9-13 mm w części centralnej. Otwory nie mogą być rozmieszczone bliżej niż 4 cm od krawędzi.

Rakietka musi posiadać nieelastyczny sznurek o max. długości 35 cm, przymocowany do rączki, który podczas gry obligatoryjnie musi być przełożony na nadgarstek jako zabezpieczenie przed przypadkowym wypadkiem.

PIŁKA

Zbliżona do piłeczki do tenisa ziemnego, dopuszczone jest gra piłką w kolorze białym i żółtym. Średnica piłeczki mieści się w granicach 6,35 – 6,77 cm, waga 56-59,4 gram. Odbicie po upuszczeniu z wysokości 2,54 m na twardą powierzchnię powinno wynosić od 135 do 145 cm. Ciśnienie wewnątrz piłki powinno wynosić od 4,6 do 5,2 kg/cm2.

Jeśli mecz rozgrywany jest na wysokości powyżej 500 m n.p.m. może być użyta piłeczka, której parametry odbicia mieszczą się w granicach 121,92 – 135 cm

GRA TOWARZYSKA

W padla może grać każdy: od lat 7 do 70. W Hiszpanii najmłodsi gracze mają 4 lata! Dużą zaletą tego sportu jest fakt, że w rozgrywce mogą brać udział gracze na różnym poziomie zaawansowania i o różnych możliwościach fizycznych, a podstawy można opanować już w „kilka chwil”, co pozwala cieszyć się grą od samego początku. Dynamika rozgrywki daje dużo radości i satysfakcji. Jest to więc idealna forma aktywnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

GRA ZAWODOWA

Turnieje padla odbywają się tylko w grze deblowej. Ze względu na budowę kortu, reguły gry i niezwykłą dynamikę, gra daje nieskończone możliwości: jedynymi granicami są wyobraźnia graczy i ich sprawność fizyczna. Dzięki możliwości odbijania piłki od ścian, w grze zawodowej padel wymaga dobrej taktyki, niezwykłej zręczności i refleksu. Dopuszczalne jest nawet odbijanie piłki poza kortem! Najlepsi wykonują widowiskowe akrobacje.

KLUBY TENISOWE

Poprawa efektywności przestrzeni – większe dochody z mniejszej powierzchni.

Z punktu widzenia klubów sportowych, korty do padla są wyjątkowo interesującą inwestycją: ich powierzchnia jest prawie 3-krotnie mniejsza od powierzchni kortu tenisowego, podczas gdy średnia cena za wynajęcie kortu na 1 godzinę jest 1,5 razy wyższa. Oznacza to, że zysk z tej samej powierzchni jest 4,5 razy większy! Jednocześnie z punku widzenia graczy cena za wynajem na osobę jest niższa – w tenisa grają zazwyczaj 2 osoby, zaś w padla 4. Oznacza to również, że 12 osób grających w padla na 3-ech kortach standardowych potrzebuje tyle samo miejsca do gry co 2 osoby grające na jednym korcie do tenisa lub 4 osoby – jeśli grają w debla.

Aby wzbogacić ofertę, kluby sportowe mogą również poza kortami standardowymi, wybrać kort treningowy, przeznaczony do celów szkoleniowych lub gry jednej pary. Optymalnym rozwiązaniem, które pozwala na stworzenie kompleksowej oferty dla graczy jest wybudowanie 2 kortów standardowych + 1 kortu treningowego.